„Země pro budoucnost“ aneb Zpátky do zoufalosti

Czechia for the future

Původně publikované na LinkedIn 18.12.2019.

Když na konci srpna 2019 ministr Havlíček oznámil nový branding české inovační strategie, bylo to na povytažení obočí.

Teď se z toho najednou stala vizuální identita pro všechna ministerstva, a už jde do tuhého.

Ta značka je naprosto zběsilá a bylo by záhodno, aby si to někdo vlivný uvědomil dřív, než se v tom utopí (další?) miliony.

Angličtina? Jak za soudruha Marie Terezie

Česko chce značkou sdělovat, že je „inovativní“, „dynamické“ a „pro budoucnost“. Bylo by tedy dobré, aby to potvrzovala celým pojetím, nikoli jen tím, že je to napsané někde v grafickém manuálu.

„Czech Republic: The Country For The Future“ je asi nejzběsilejší angličtina, jakou jsem za dlouhé roky viděl. (A to pracuji v Bruselu, kterému se za „globish“ všichni vysmívají. Ha ha.)

Jestliže chce být Česko inovativní, dynamické a pro budoucnost, asi by to nemělo sdělovat jazykem jak z devatenáctého století. Nebo spíše angličtinou jak od angličtinářů, kteří ještě před rokem učili ruštinu.

Velká písmena u členů a předložek, to by bylo moc i na britskou královskou rodinu. Ovšem Czech Republic je inovativní, dynamická a pro budoucnost, tak se toho nebojí.

„The“ před „country“, to je taky úžasnost. Nepochybuji o tom, že v nějakých pravidlech anglické mluvnice pro kokršpaněly z 19. století se to vyskytuje, ale dneska tak rozhodně nikdo ani nepíše, ani nemluví. Tím tuplem ne, když chce být inovativní, dynamický a pro budoucnost.

Protože inovativní, dynamický a pro budoucnost by znělo – Country for the future. Ne „The Country For The Future“, ale „Country for the future“. Slyšíš ten rozdíl, slyšít ho?

Případně rovnou „For the future“. Protože Česko je země, že jo. Co by bylo jiného. Létající balón? Takže „country“ je poněkud navíc. Asi jako by bylo „Škoda: Automobily Simply clever“ nebo „Kofola. Sycený nealkoholický nápoj kolového typu Když ji miluješ, není co řešit“. 

Czechia for the future

„Czechia. For the future.“ Inovativní, dynamické a pro budoucnost.

Republika Země

Což nás samozřejmě přivádí k momentu, který spoustu lidí odvede zcela jinam, ale stejně se mu nedá vyhnout.

Protože jak jste si již všimli, v inovativní, dynamické a pro budoucnost verzi sloganu není místo pro žádné formální označení státního uspořádání. „Republic“ tam je asi tak stejně namístě jako „The Country“. Tedy vůbec.

Prostě Czechia a hotovo.

Česko. Pro budoucnost.

Czechia. For the future.

vs.

Česká republika. Země pro budoucnost.

Czech Republic. The Country For The Future.

Nebo ještě jinak: Ten slogan má 4 podstatná jména. Z toho 2 jsou „republika“ a „země“. Skoro by se řeklo, že je to takové mrhání plýtváním.

Grafika

Samozřejmě chápu, že za pět minut ve Windows Malování se nedají dělat zázraky. Ale ctít národní barvy by měl být minimální standard?

Nebo jsme takoví kamarádi s Rumunskem a Kolumbií, že jim ten vizuál klidně pustíme?

A šedivá? Šedivá!?

Aplikace

Pak je tu použití značky v praxi. A tady už jde doslova o zdraví.

Protože dát šedivý text na šedivé pozadí, to opravdu dokáže jen někdo hodně mimo jakoukoli mísu.

Aby toho nebylo málo, dokáží na Úřadu vlády napsat na jednu stránku jak „Země pro budoucnost“, tak „Země budoucnosti pro 11 milionů lidí“.

I když chápu, že zrovna tenhle elaborát se nemá brát vůbec vážně, tak z hlediska aplikace značky je myslím dost jasným a vážným varováním.

Přitom by stačilo napsat „Země pro budoucnost 11 milionů lidí“. Zní to lépe, dává to větší smysl – a ještě ke všemu je to „on brand“.

Takže prosím vás. Když už hnutí pěstuje pověst géniů přes marketing, mohlo by prokázat trochu profesní hrdosti a místo téhle paseky inovovat na opravdu dynamický slogan „Česko. Pro budoucnost“.

Czechia for the future

(Ale já vím. Já si jenom potřeboval ulevit.)

Edit: Do části Aplikace jsem zapomněl zahrnout tuhle krásu:

Protože nic neříká “inovativní”, “dynamický” a “pro budoucnost” tak, jako když se vám hlavní sdělení pro samé republiky a země nevejde na obrazovku…

…že jo (aneb takhle by to taky mohlo vypadat):

Původně publikované na LinkedIn 18.12.2019.

,